Emerycie, dorobisz sobie mniej. I to sporo

Paweł Jakubczak | 2012-03-05 13:52 | Aktualizacja: 14:05
Od marca do końca maja nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów

Od marca do końca maja nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów / Shutterstock)

Od marca do końca maja będą obowiązywały nowe kwoty dochodów, po uzyskaniu których rencista lub osoba pobierająca zasiłek albo świadczenie przedemerytalne będą je mieli zmniejszone lub zawieszone przez ZUS.

reklama


Limit uzasadniający zmniejszenie świadczeń dla dorabiających emerytów i rencistów wynosi 2510,80 zł (jest to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2011 r.). Natomiast pułap dla zawieszenia wynosi 4662,80 zł (130 proc. tej płacy). Zmieniają się widełki wyznaczające graniczną kwotę dorabiania dla osób pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. ZUS zmniejszy je, jeśli ubezpieczony zarobi miesięcznie co najmniej 849,90 zł. Ta kwota stanowi 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2011 r. ogłoszonego do celów emerytalnych. Zakład zawiesi natomiast świadczenie tym, którzy zarobią miesięcznie 2379,70 zł. Z kolei ta wielkość to 70 proc. liczona od wspomnianego wyżej wynagrodzenia.

Obowiązek informowania ZUS o dochodach ciąży na wszystkich rencistach, osobach otrzymujących świadczenie przedemerytalne, ale tylko na niektórych emerytach. Otóż ci, którzy ukończyli 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni, nie informują ZUS o tym, że dorabiają. Oni mogą więc zarabiać, ile chcą, bez ryzyka, że ZUS zawiesi lub zmniejszy im świadczenie. Ten wyjątek nie dotyczy tych, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę. Oni muszą informować zakład o dochodach, pod warunkiem że pochodzą one z wykonywanej przez nich pracy zarobkowej podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, czyli między innymi z pracy, umowy-zlecenia czy z działalności gospodarczej. Dla ZUS jest natomiast obojętne, ile zarobią m.in. z umów o dzieło zawartych z innym podmiotem niż własny pracodawca, z praw autorskich i patentowych. Zakład nie interesuje się pieniędzmi z wymienionych źródeł, bo są one nieoskładkowane.

Inne zasady dotyczą osób, które mają prawo do emerytury pomostowej i wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli dorabiają, to ZUS zawiesza im wypłatę świadczenia bez względu na wysokość uzyskiwanych zarobków.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Paweł Jakubczak

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Wypowiedzi: 7
 • ~keram782013-11-25 14:59

  o czy m ty mówisz ja wegetuje za 658,39zł. i tylko sie komornik cieszy bo co chwile mu dochodzą kolejne długi nic nie zrobimy takie mamy państwo tuskolandia ******* tych **** w rządzie

 • ~"młoda" rencistka2012-05-05 01:48

  ha ha ha :(:(:( a co zrobić jak mam tylko 500 ??? to jaki pułap mnie obowiązuje ??? chciałabym zobaczyć tych którzy posłużyli za przykład do tej zmiany , czy jest to możliwe ??? to jak to się dzieje że tych co do nędzy doprowadzają nawet ich nie dostrzegają ???

 • ~kolejarz2012-04-12 18:33

  Kto mi odpowie ,czy podwyższenie wieku emerytalnego będzie dotyczyć też kolejarzy siedzących za biurkiem?Nikt do tej pory nie przeprowadził reformy służb mundurowych.

 • ~dupek2012-03-29 09:04

  Dlaczego to nie dotyczy posłów, senatorówe, którzy mają emerytury i jeszcze miesięcznie dostają grube pieniądze za posłowanie - to samo dotyczy senatorów. Albo praca i zawieszona emerytura, albo emerytura a nie praca. To powinno dotyczyć wszystkich - przywileje są tworzone pod polityków - skandal !!! Emeryt, który ma marną emeryturę , wypłacają mu grosze ma limit zarobków dodatkowyvch, a tysiące idą w posłów, senatorów bez zawieszernia emerytalnego. Z tym trzeba coś zrobić !!!

 • ~mason2012-03-13 12:49

  Emerycie popieraj rząd her. tusku czynem zdychaj przed terminem

 • ~Gusiek4602012-03-07 10:49

  Na przykład w Lubinie stolicy Polskiej Miedzi w woj. Dolnośląskim, żaden pracodawca nie przyjmie emeryta do pracy. I jak tu przeżyć za 1700 zł. emerytury netto kiedy obowiązkowe wydatki to : czynsz- 450 zł, woda- 100, światło- 150, gaz- 100, telefon- 100, telewizja+ internet 100. Pozostaje nędzne 700 zł, które nie wiadomo na co przeznaczyć, przejeść czy z rozpaczy przepić. I to jest podziękowanie państwa za 40 parę lat pracy.

 • ~a sio2012-03-06 07:55

  Powinno dotyczyć również emerytów ograniczenie. Niesiołowski i Kutz. To dla nich to stworzono.


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV